Związek torbieli jajnika z narządami płciowymi

Wątpliwości rozstrzyga nakłucie próbne jamy otrzewnowej przez tylne sklepienie pochwy (pmetio cam Douglasi).

Wysięk w jamie Douglasa (exsudatum perimetriticum). W wywiadach stwierdza się przebycie sprawy zapalnej. Konsystencja „guza“ jest bardziej zbita, a jego kontury niewyraźne.

– c)Jeśli guz jest średniej wielkości i wyczuwamy go w całości ponad wejściem do miednicy małej, rozpoznanie ma na celu wykazanie, czy ma on związek z narządami płciowymi, czy też wychodzi z jakiegoś innego narządu w jamie otrzewnowej. Guzy jajnikowe wyczuwalne w całości ponad miednicą małą są zawsze uszypuło- wane.

Związek torbieli jajnika z narządami płciowymi stwierdzamy przez uniesienie guza ku górze. Jeśli mamy do czynienia z guzem jajnikowym, przychodzi wówczas do napięcia szypuły, która pociąga za sobą i róg macicy. Napinanie się szypuły można wykazać również przy równoczesnym pociąganiu we wziernikach łyżkowych części pochwowej macicy ku dołowi i podniesieniu guza oburęcznie ku górze.

Nie można zapominać, że torbiele jajnika mają kształt raczej kulisty. Powierzchnia ich jest gładka i równomiernie elastyczna. Czasami możliwe jest stwierdzenie okrągławych guzowatości, które odpowiadają granicom poszczególnych komór torbieli. Twarde części w jej obrębie nasuwają podejrzenie co do szczególnej zawartości jej (kości, zęby, chrząstki). Badanie za pomocą promieni rentgenowskich rozstrzyga wątpliwości w tym względzie i decyduje o ustaleniu rozpoznania (Seidler).

Średniej wielkości torbiel jajnikowa, która wysunęła się już do jamy brzusznej, zajmuje zwykle dolny odcinek lewego lub prawego podbrzusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *