Zmiany hormonalne w okresie klimakterium część 2

Zrąb jajnika oraz komórki wnękowe w 60- 70% przypadków wydzielają nadal pewną ilość androgenów, częściowo odpowiedzialnych za wirylizacyjne objawy obserwowane w okresie menopauzy.

Androgeny mogą zatem służyć jako źródło estrogenów przy ich konwersji na obwodzie. Podobnie nadnercze dostarcza pewną ilość estronu, ale głównie produkuje ono androgeny. Głównym źródłem estrogenów jest jednak pozagruczołowa konwersja androgenów na estrogeny. Szczególną rolę odgrywa aromatyzacja na estrogeny zachodząca w wątrobie, tkance tłuszczowej i mózgu. Narządy te dosyć dużą masą wyrównują swoją niską wydajność w produkcji estrogenów. Jednakże nawet te źródła nie są w stanie zrekompensować deficytu estrogenów, ujawniającego się w okresie menopauzy (i w okresie starości) w zakresie wielu funkcji metabolicznych. W okresie klimakterium najwyraźniejszy jest zespół zaburzeń neurowegetatywnych, to jest spadek napięcia tkanek, a zwłaszcza nawodnienia błon śluzowych. Przede wszystkim zmniejszenie zdolności wchłaniania błony śluzowej pochwy, prowadzące aż do jej atrciii oraz obniżenie przepływu krwi przez ten narząd, jest przyczyną zdarzających się czasem trudności w przebiegu kopulacji u starszych kobiet. Menopauza nie miewa wpływu na libido.

Głównym źródłem objawów jest zatem w okresie menopauzy niedostateczna produkcja hormonów sterydowych przez jajnik, zwłaszcza niedostateczna produkcja estrogenów. Ich spadek odhamowuje także produkcję gonadotropin. Poziom LH i FSH wyraźnie się podnosi, nie zmienia się jednak poziom prolaktyny. Stosunek LH/FSH spada do 0,7, czyli mniej niż przy sekrecji tonicznej w normalnym cyklu (1,0) albo przy sekrecji cyklicznej w czasie owulacji (2,0). Jednakże między poziomem gonadotropin a objawami klimakterycznymi nie stwierdzono żadnej korelacji. W okresie menopauzy podwyższa się także poziom gonadolibe- ryny a reakcja gonadotropin na stymulację LHRH jest znacznie podwyższona.

Poziom progesteronu i produktów jego przemiany jest po menopauzie niski, ponieważ sekrecja progesteronu ogranicza się jedynie do nadnercza. Poziomy testosteronu i dwuhydrotestosteronu nie różnią się zasadniczo od poziomu w okresie rozrodczym, natomiast dehydroepiandro- stercn i androstendion wydzielane są jedynie w 50% uprzednich wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *