ZASTOSOWANIE GONADOTROPINY HCG

Jeżeli stężenie estrogenów zwiększa się zbyt szybko, a zmiany z dnia na dzień przekraczają tempo postępu geometrycznego, dawkę dzienną HMG zmniejsza się do połowy. Jeżeli stężenie estrogenów zwiększa się stopniowo, dawkę utrzymuje się tak długo, aż wydalanie estrogenów z moczem osiągnie wartości 75-150 g.g/24 h lub stężenie w surowicy 800-1000 pg/ml. W tym momencie kończy się podawanie HMG i zaleca się współżycie płciowe następnego dnia rano.

W tym dniu, jeżeli wydalanie estrogenów nie przekracza 200 g.g/24 h i nie ma subiektywnych i obiektywnych objawów nadmiernego pobudzenia, podaje się jednorazową owulacyjną dawkę HCG (10 000 j.m.). Dawkę tę można powtórzyć następnego dnia, a w trzecim dniu podać 5000 j.m. HCG. W czasie tych 3 dni zaleca się współżycie płciowe. Jeżeli wykres podstawowej temperatury ciała wzrasta i utrzymuje się na wyższym poziomie przez okres 21 dni, zaleca się wykonanie próby ciążowej.

Autorzy podają praktyczne wykorzystanie testu Inslera [19] do monitorowania leczenia HMG. Pojawienie się dodatniego testu szyjkowego (4 punkty lub więcej) odpowiada dobowemu wydzielaniu estrogenów rzędu 17-20 pg. Jeżeli wskaźnik szyjkowy wzrasta równomiernie, wydzielanie dobowe estrogenów wynosi zwykle 80-160 pg, tzn. jest odpowiedni poziom do rozpoczęcia podawania owulacyjnej dawki HCG. Leczenie z HMG jest obecnie monitorowane także za pomocą ultrasonografii. HCG podaje się, kiedy średnica pęcherzyka jajnikowego osiąga wielkość 19- 23 mm.

Rzadsze zastosowania. Gonadotropinę HCG stosuje się również w dawce owulacyjnej bez uprzedniego leczenia HMG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *