ZAPALENIE RZEŻĄGZKOWE SROMU

Pochwa i srom dorosłej kobiety nie ulegają z reguły zakażeniu rzeżączką z powodu ochronnych warstw pokrywającego je nabłonka płaskiego. Spływająca z cewki moczowej lub szyjki macicy wydzielina może jednak czasami niszczyć nabłonek i wywoływać podrażnienie skóry. W wyjątkowych tylko przypadkach po zniszczeniu nabłonka pochwy przychodzi do zakażenia jej dwoinkami rzeżączki.

U dzieci zapalenie rzeżączkowe sromu i pochwy jest natomiast zjawiskiem o wiele częstszym. Zakażeniu ulegają również gruczoły mieszkowe przedsionka oraz inne gruczoły, których ujścia znajdują się w tej okolicy (gl. Barlholini).

W przypadkach świeżego zapalenia sromu wargi mniejsze i większe są zaczerwienione i obrzękłe. Części płciowe zewnętrzne pokryte są na wpół zaschłą wydzieliną, a po rozchyleniu warg sromowych stwierdza się ropę w fałdach i uchyłkach błony śluzowej. Węzły pachwinowe nabrzmiewają. Podnosi się ciepłota ciała. Wydzielina w okresie ostrym jest obfita, ropna, koloru żółtego lub zielonawego. Wskutek drażniącego jej działania tworzą się czasem na wargach większych i mniejszych tzw. kłykciny koriczyste (condylomata acuminata).

Są to drzewkowato rozgałęzione brodaweczki występujące w rozsianych grupach lub nawet w postaci guzów, dochodzących niekiedy do dużych rozmiarów. Tworzą się one w okolicy sromu – na wargach mniejszych i większych, w przedsionku, rzadziej na ścianach pochwy. W miejscach gdzie są uciskane przez fałdy skórne, przybierają kształt tworów bardziej spłaszczonych.

Powstawanie kłykcin kończystych tłumaczy się przerostem warstwy brodaw- kowatej skóry oraz pokrywającego ją nabłonka – bez nadmiernego jednak jego rogowacenia. Ta ostatnia cecha wyjaśnia, dlaczego brodaweczki wyczuwane są w dotknięciu jako twory miękkie. Nie ulega wątpliwości, że są one następstwem podrażnienia skóry przez wydzielinę spływającą zz pochwy, gdyż po zmniejszeniu się jej znikają one w szybkim czasie.

Należy wyraźnie podkreślić, że chociaż często spotyka się je u osób cierpiących na rzeżączkę, pojawić się mogą również u kobiet, które nie przechodziły nigdy tego schorzenia, a miały jedynie upławy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *