Zapalenie otrzewnej pneumokokowe

Zapalenie otrzewnej pneumokokowe należy do schorzeń rzadszych. Występuje ono z reguły u młodych dziewcząt, które przebyły uprzednio jakąś sprawę płucną. Rozlane zapalenie otrzewnej występuje w kilku postaciach. Różnią się one między sobą przede wszystkim jaskrawością towarzyszących im objawów klinicznych.

Posokowate zapalenie otrzewnej (peritonitis septica) występuje najczęściej w połogu jako przejaw ogólnego zakażenia ustroju kobiety. Może jednak zdarzać się również jako powikłanie najrozmaitszych spraw ginekologicznych, np. po pęknięciu ropnia jajowodu lub jajnika, po zabiegach ginekologicznych w obrębie jamy brzusznej, a także w następstwie przebicia macicy i jelit podczas spędzania płodu.

Rozmnażanie się wysoce zjadliwych bakterii, które w tych okolicznościach dostały się do jamy brzusznej, następuje tak szybko, że zapalny odczyn włóknikowy otrzewnej mający na celu odgraniczenie zakażonych miejsc od zdrowej reszty jamy brzusznej, jak to się dzieje w przypadkach miejscowego zakażenia drobnoustrojami mniej szkodliwymi, powstaje za późno. Zarazki chorobotwórcze rozprzestrzeniają się w całej jamie brzusznej i dochodzi do wytworzenia się surowiczo- ropnego wysięku, który pokrywa matową, zaczerwienioną otrzewną narządów brzusznych.

Ostre objawy schorzenia występują bardzo wcześnie, bo już w drugim lub w trzecim dniu po wtargnięciu bakterii. Choroba rozpoczyna się dreszczem i podniesieniem się ciepłoty ciała do 39-40°, przy czym odpowiednio przyspiesza się tętno. Wkrótce potem, zwykle w ciągu doby, pojawiają się bóle .w dole brzucha, którego ściany napinają się (obrona mięśniowa). Porażenie leżących w obrębie pola zakażenia pętli jelitowych, których otrzewna również uległa zapaleniu, doprowadza do zatrzymania stolca i wiatrów.

Samopoczucie chorej jest złe. Jest ona zaniepokojona i rozdrażniona. Nie zdradza ochoty do przyjmowania pokarmów. Nękają pragnienie. Język ma suchy. Występuje skłonność do nudności i wymiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *