Wymogi higieny u kobiet część 2

Skóra, która w okresie dojrzewania bardzo często ulega rozmaitym schorzeniom (np, trądzikowi), powinna być troskliwie pielęgnowana. Odnosi się to nie tylko do skóry twarzy i rąk, lecz również skóry części płciowych zewnętrznych i całego ciała. Regularne zmywanie ciepłą wodą z mydłem i przyzwyczajanie jej do światła i powietrza mają decydujące znaczenie dla jej wyglądu, jędrności i elastyczności.

Celem niedopuszczenia lub ewentualnie zwalczenia trądzika (acne vulgaris) należy dbać przede wszystkim o prawidłową czynność jelit, nerek i płuc. Skóra powinna być nie tylko utrzymywana w czystości, lecz również w razie potrzeby pielęgnowana za pomocą nie drażniących ją roztworów alkoholowych. Stosowanie rozmaitych maści i zmywań bez zalecenia lekarza może jednak doprowadzić do niepożądanych skutków.

Jakkolwiek z chwilą rozpoczęcia się regularnych cyklów miesięcznych kobieta zdolna jest już do zapłodnienia, najodpowiedniejszym wiekiem dla wejścia jej w związek małżeński jest okres między 18-25 rokiem życia. Wahania osobnicze w tym względzie uzależnione są od cielesnego i duchowego jej rozwoju. Płodność kobieca staje się po 35 roku życia coraz mniejsza, a zmniejszenie się jędrności tkanek, tworzących przewód rodny w tym okresie, przyczynia się w znacznym stopniu do występowania tego rodzaju stanów chorobowych, jak obniżenie i wypadanie pochwy oraz macicy. Zbyt długi okres narzeczeństwa w stanie połowicznego współżycia, a bez cielesnego obcowania płciowego, wpływa pod względem nerwowym niekorzystnie zarówno na kobietę, jak i na mężczyznę, utrzymuje bowiem obie strony w ciągłym podnieceniu, nie dając im zupełnego zadowolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *