Układ nerwowy wcześniaka

Układ nerwowy wcześniaka jest bardzo niedojrzały. Najmniejsze wcześniaki leżą w głębokim śnie, ruchy ich są rzadkie i leniwe, krzyk słaby. U większych wcześniaków reakcja jest żywsza, krzyk jest głośniejszy, występuje odruch Moro i inne odruchy właściwe okresowi noworodkowemu.

Podatność na zakażenie jest u wcześniaków wzmożona z powodu niedostatecznej ilości przeciwciał uzyskanych od matki i przedwczesnego usunięcia bariery łożyskowej, chroniącej płód przed zakażeniem. Z chwilą porodu powstają nowe wrota dla zakażenia przez pępek, skórę, narząd oddechowy i pokarmowy. Odporność wcześniaków zmniejsza jeszcze niski poziom globulin w surowicy krwi.

Wcześniak jest bardzo podatny na uraz porodowy. Kości jego czaszki są miękkie, nie przystosowane jeszcze do przejścia kanału rodnego, przy czym głowa wcześniaka jest stosunkowo duża, a naczynia krwionośne bardzo łamliwe, koncentracja protrombiny we krwi niższa niż u noworodka donoszonego. Wcześniak łatwiej także ulega niedotlenieniu. Wszystko to warunkuje znacznie częstsze powstawanie krwawienia śródczaszkowego u wcześniaków niż u donoszonych. Poród przedwczesny należy uważać za poród patologiczny.

Wcześniak jest bardzo podatny na krzywicę. Cechy dojrzałości. Określenie dojrzałości noworodka jest sprawą ważną zarówno -ze względu na rokowanie, jak i ze względów prawnych. Możemy ją oceniać według: 1) długości trwania ciąży, 2) morfologicznych oznak dojrzałości, 3) czynnościowych oznak dojrzałości.

– 1. Dwa wcześniaki o tej samej wadze mogą mieć różny stopień dojrzałości. Na ogół noworodek pochodzący z ciąży dłużej trwającej jest dojrzalszy.

– 2. Morfologiczną dojrzałość wcześniaka ocenia się według: a) wagi, wzrostu i obwodu głowy, b) stanu skóry i tkanki podskórnej, c) stanu chrząstek, d) stanu narządów płciowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *