Światło macicy

Światło macicy zarasta najczęściej w szyjce macicy i to w ujściu zewnętrznego jej kanału. W przypadkach tych, jeśli czynność jajników jest prawidłowa, wytwarza się krwiak szyjki, która roz- dyma się i rozszerza ku sklepieniom bocznym pochwy. Zarośnięcie ujścia wewnętrznego zdarza się rzadziej. Gromadzi się wówczas krew miesięczna ponad przeszkodą i powstaje wskutek tego krwiak trzonu macicy, a później jajowodów.,

Zarośnięcie przewodu płciowego może być połowiczne, jeśli istnieje jego zdwojenie. Jeśli czynność jajników jest zachowana, chora miewa w tych przypadkach miesiączki, jednak z towarzyszącymi jej silnymi bólami, gdyż krew gromadzi się również w zamkniętej połowie narządu. Tego rodzaju połowiczne zarośnięcie (hemiatresia) przewodu płciowego jest schorzeniem bardzo często nie rozpoznawanym, gdyż odpływ krwi miesięcznej nie nasuwa podejrzeń co do istnienia połowicznej przeszkody w przewodzie płciowym. Dopiero po upływie pewnego czasu wobec potęgowania się bólów w okresie miesiączek chore zgłaszają się do lekarza.

Zamknięcie kanału rodnego może mieć rozmaite objawy kliniczne zależnie od jego umiejscowienia, od wieku osób dotkniętych tym cierpieniem i od zachowania się lub wyłączenia czynności jajników.

U dziewczynki zarośnięcie przewodu płciowego – bez względu na jego umiejscowienie – nie daje żadnych objawów i nie budzi podejrzeń, jeśli części rodne są prawidłowe pod względem morfologicznym. Sytuacja zmienia się dopiero,, z chwilą rozpoczęcia się czynności dokrewnej jajników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *