Stosowanie lecznicze gestagenów w onkologii

Działanie gestagenów w zapobieganiu chorobom nowotworowym sutka i endometrium zostało udowodnione. Stwierdzono, że leczenie mastopa- tii gestagenami pozwala uniknąć tworzenia się raka sutka. Udowodniono również, że stosowanie gestagenów w przypadkach przerostu gruczołowego lub gruczołowo-torbielowatego zapobiega powstawaniu raka endometrium.

Stwierdzono również, że progesteron zmniejsza ryzyko wystąpienia raka błony śluzowej macicy u kobiet leczonych w menopauzie estrogenami. Statystyki podają, że wśród kobiet nie leczonych częstość zachorowania na raka endometrium wynosi 242/100 000. Wśród kobiet używających same estrogeny wskaźnik ten wynosi 434/100 000 u leczonych estrogenami i gestagenami jednocześnie 70,8/100 000.

Badania z komórkami rakowymi in vitro wykazały, że progesteron ogranicza wzrost guza, powoduje kariolizę oraz wywiera działanie cyto- toksyczne na te komórki.

Stosowanie lecznicze gestagenów w onkologii jest oparte na ich silnym działaniu antyestrogenowym. Do preparatów stosowanych w leczeniu uzupełniającym raka endometrium należą octan medroksyprogeste- ronu, norsteroidy i norgestrel.

Badania receptorów dla estradiolu i progesteronu pozwalają na stosowanie właściwego leku. Adenocarcinoma endometrium, dobrze zróżnicowany rak, zawiera oba typy receptorów. Raki mniej zróżnicowane i te, które zawierają jedynie receptory estrogenowe (dla estradiolu) również mogą być leczone gestagenami. Leczenie hormonalne gestagenami raka sutka omówiono w rozdz. 12.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *