Stosowanie lecznicze gestagenów w onkologii
Działanie gestagenów w zapobieganiu chorobom nowotworowym sutka i endometrium zostało udowodnione. Stwierdzono, że leczenie mastopa- tii gestagenami pozwala uniknąć tworzenia się raka sutka. Udowodniono również, że stosowanie gestagenów w przypadkach przerostu gruczołowego lub gruczołowo-torbielowatego zapobiega powstawaniu raka endometrium.
Stwierdzono również, że progesteron zmniejsza ryzyko wystąpienia raka błony śluzowej macicy u kobiet leczonych w menopauzie estrogenami. Statystyki podają, że wśród kobiet nie leczonych częstość zachorowania na raka endometrium wynosi 242/100 000. Wśród kobiet używających same estrogeny wskaźnik ten wynosi 434/100 000 u leczonych estrogenami i gestagenami jednocześnie 70,8/100 000.
Badania z komórkami rakowymi in vitro wykazały, że progesteron ogranicza wzrost guza, powoduje kariolizę oraz wywiera działanie cyto- toksyczne na te komórki.
Stosowanie lecznicze gestagenów w onkologii jest oparte na ich silnym działaniu antyestrogenowym. Do preparatów stosowanych w leczeniu uzupełniającym raka endometrium należą octan medroksyprogeste- ronu, norsteroidy i norgestrel.
Badania receptorów dla estradiolu i progesteronu pozwalają na stosowanie właściwego leku. Adenocarcinoma endometrium, dobrze zróżnicowany rak, zawiera oba typy receptorów. Raki mniej zróżnicowane i te, które zawierają jedynie receptory estrogenowe (dla estradiolu) również mogą być leczone gestagenami. Leczenie hormonalne gestagenami raka sutka omówiono w rozdz. 12.
Dodaj komentarz