Reakcje zachodzące w obrębie łechtaczki
W fazie orgazmu nie zaobserwowano żadnej reakcji łechtaczki, gdyż pozostaje ona zakryta przez wargi sromowe mniejsze. Kolposkopia – badanie pochwy kołposkopem, to jest optycznym urządzeniem powiększającym 6-40 razy, zaopatrzonym we własne źródło oświetlające.
W fazie odprężenia łechtaczka w ciągu 5-10 sekund wraca do pierwotnej pozycji zwisającej na sromie, lecz przekrwienie żołędzi i trzonu może się utrzymywać jeszcze przez 5-10 minut, a czasem przeciągać się do 20 minut po wystąpieniu orgazmu. Jeśli kobieta nie przeżyła orgazmu przekrwienie to może się utrzymywać przez kilka godzin.
Typ reakcji zachodzących w obrębie łechtaczki jest taki sam, niezależnie od rodzaju stymulacji (spółkowanie, pobudzanie wzgórka łonowego lub innych stref erogenicznych, stymulacja psychiczna poprzez wyobraźnię erotyczną). Pojawiające się różnice dotyczą jedynie szybkości i intensywności reakcji fizjologicznej. Obszerniejsze rozważania nad praktycznym znaczeniem zmian zachodzących w łechtaczce w cyklu reakcji seksualnych znajdzie Czytelnik w rozdziale pt. „Psychofizjologiczne problemy seksuologii” zamieszczonym w pracy pt. Seksuologia społeczna (Imieliński, 1977), Wycięcie łechtaczki nie wiedzie do zaniku potrzeb seksualnych ani zdolności do przeżycia orgazmu (Money, 1961a).
Dodaj komentarz