Reakcje zachodzące w obrębie łechtaczki

W fazie orgazmu nie zaobserwowano żadnej reakcji łechtaczki, gdyż pozostaje ona zakryta przez wargi sromowe mniejsze. Kolposkopia – badanie pochwy kołposkopem, to jest optycznym urządzeniem powiększającym 6-40 razy, zaopatrzonym we własne źródło oświetlające.

W fazie odprężenia łechtaczka w ciągu 5-10 sekund wraca do pierwotnej pozycji zwisającej na sromie, lecz przekrwienie żołędzi i trzonu może się utrzymywać jeszcze przez 5-10 minut, a czasem przeciągać się do 20 minut po wystąpieniu orgazmu. Jeśli kobieta nie przeżyła orgazmu przekrwienie to może się utrzymywać przez kilka godzin.

Typ reakcji zachodzących w obrębie łechtaczki jest taki sam, niezależnie od rodzaju stymulacji (spółkowanie, pobudzanie wzgórka łonowego lub innych stref erogenicznych, stymulacja psychiczna poprzez wyobraźnię erotyczną). Pojawiające się różnice dotyczą jedynie szybkości i intensywności reakcji fizjologicznej. Obszerniejsze rozważania nad praktycznym znaczeniem zmian zachodzących w łechtaczce w cyklu reakcji seksualnych znajdzie Czytelnik w rozdziale pt. „Psychofizjologiczne problemy seksuologii” zamieszczonym w pracy pt. Seksuologia społeczna (Imieliński, 1977), Wycięcie łechtaczki nie wiedzie do zaniku potrzeb seksualnych ani zdolności do przeżycia orgazmu (Money, 1961a).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *