Powody zbliznowacenia

W artrogrypozie zachowane mięśnie bardzo łatwo poddają się usprawnianiu, jeżeli prowadzi się je systematycznie i jeżeli umożliwiano dziecku poprawne poruszanie się w najwcześniejszych okresach. Przypadki zaniedbane poddają się leczeniu trudno ze względu na duże skłonności do przykurczów.

Kręcz szyi (torticollis) polega na przymusowym pochyleniu głowy, spowodowanym przyczynami: 1) mięśniowymi (myogenes), 2) kostnymi (osteogenes), 3) odruchowymi (reflectoria), 4) nerwopochodnymi (neurogenes). Kręcz mięśniowopo- chodny jest następstwem częściowego zbliznowacenia mięśnia mostkowo-obojczy- kowo-sutkowego. Powodem tego zbliznowacenia mogą być zmiany: a) pourazowe (uraz porodowy), b) artrogrypotyczne i zbliznowacenia płodowe, za czym może

W różnicowaniu trzeba uwzględnić: wrodzony kręcz kostnopochodny, kręcz nawykowyTjećTnostronne zwichnięcie kręgosłupa, odruch neurogenny (dystonie pochodzenia pozapiramidowego i wady wzroku).

Wynik leczenia zależy od czasu jego rozpoczęcia. Postępowanie, zachowawcze należy rozpocząć_od pierwszych dni po urodzeniu dziecka. Polega ono na redre- I syjnych ułożeniach głowy, stosowaniu ciepła, delikatnych masaży i łagodnych roz- ciągań. Brak poprawy po leczeniu zachowawczym w 2 roku życia jest wskazaniem do leczenia operacyjnego, polegającego na przecięciu przyczepów przykurczonego mięśnia. Po zabiegu stosuje się doleczanie czynnymi ćwiczeniami.

Wrodzony kręcz szyi pochodzenia kostnego (torticollis osteogenes) wywołany jest wrodzonymi zniekształceniami kręgów (półkręgi, kręgi klinowe). Może on występować łącznie z innymi wadami. O rozpoznaniu decyduje zdjęcie rentgenowskie. Leczenie polega na stosowaniu biernysiLjcorekcji z jednoczesnym usprawnieniem mięśni. Leczenie operacyjne rzadkojest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *