Popęd seksualny u samic część 2

Poza częstotliwością występowania cykli płciowych w roku samice ssaków różnią się między sobą także mechanizmem owulacji. Wyróżniamy owulację prowokowaną i spontaniczną. W przypadku owulacji prcwokowanej, jajeczkowanie występuje jedynie w wyniku kopulacji jest to mechanizm ewolucyjnie starszy, przypominający w znacznym stopniu mechanizmy behawioralne sterujące czynnościami endokrynologicznymi u niższych zwierząt {ptaki, ryby). Owulacja spontaniczna jest procesem niezależnym od wpływów środowiskowych, występuje spontanicznie pod wpływem automatycznych mechanizmów neuroendokryno- logicznych. Podobnie jak w przypadku poli- i monoestryczności także i tutaj przynależność do obu kategorii jest względna, na przykład u samic owulujących spontanicznie w pewnych przypadkach może dochodzić do owulacji prowokowanej (Zarrow, Clark, 1968).

Owulacja prowokowana występuje przeważnie u zwierząt żyjących samotniczo. Zaloty mają tu zazwyczaj znaczną komponentę agresywności, mającą jak się zdaje na celu podwyższenie poziomu napięcia emocjonalnego, co ułatwia owulację prowokowaną. Z owulacją prowokowaną spotykamy się u kotów, królików, niektórych gryzoni.

Pod wpływem kopulacji u samic niższych ssaków występuje specjalna reakcja neuroendokrynologiczna zwana odczynem progestacyjnym. Odczyn ten powoduje zwiększenie przepuszczalności szyjki macicy dla plemników, a także powstanie specjalnych zmian w śluzówce macicy (ułatwiających implantację zapłodnionego jaja). Towarzyszy temu zachowanie określane mianem ciąży rzekomej, kiedy to samica zachowuje się tak, jak gdyby była w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *