Ponawiające się objawy rwy kulszowej

W przypadku ponawiających się objawów rwy kulszowej dochodzi do nieodwracalnych zmian w korzeniu i związanych z tym zaburzeń czucia i ruchomości kończyny. Jakkolwiek w miarę wyrodnienia nerwu ostre bóle ustępują, jednak chory odczuwa stałe pobolewanie w kończynie, przy czym bóle nasilają się po wysiłkach fizycznych powodujących napinanie chorego korzenia.

Mimo pozorów zdrowia chorzy ci są dotknięci trwałym inwalidztwem i w większości przypadków zmuszeni do prowadzenia odpowiednio ograniczonego trybu życia.

Postawa i chód. Chory dotknięty ostrym atakiem bólów krzyża przybiera charakterystyczną postawę ciała z powodu spłaszczenia fizjologicznej lordozy lędźwiowej oraz odruchowego usztywnienia tego odcinka. Cały tułów przesuwa się do przodu na skutek zgięcia stawów biodrowych, a w przypadku jednoczesnej rwy kulszowej zaatakowana noga, zgięta w stawie biodrowym, kolanowym i skokowym, dotyka podłoża jedynie palcami. W zaznaczonej skoliozie dochodzi do wystawania barku i biodra.

Postawa ciała. Chory cierpiący na bóle krzyża i (lub) rwę kulszową, bez względu na czynnik etiologiczny, będzie bezwiednie przybierał taką postawę ciała, w której czuje się najwygodniej. Aby zmniejszyć ucisk czy rozciągnięcie nerwu kulszowego, chory często zgina nogę w biodrze i w kolanie. Gdy na pierwszy plan wybija się ból krzyża, wówczas chory bezwiednie transponuje tułów na jedną ze stron (ryc. 3.25) w celu odbarczenia uciskanego korzenia.

Zginanie tułowia do przodu jest zawsze bolesne, przeto chory broni się usztywnieniem lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz zginaniem tułowia w pozostałych odcinkach, jak też uginaniem kolan i bioder. Duża część ruchu zgięcia pochodzi z przodopochylenia miednicy.

Opukiwanie wyrostków kolczystych młotkiem neurologicznym wywołuje niekiedy ból (2-3 wyrostki).

Chory porusza się typowo, gdyż cała jego uwaga jest skierowana na to, aby uniknąć zmiany przymusowego ustawienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Niekiedy pacjent porusza się powoli, uważnie, często wspierając się jedną ręką na biodrze. Nasilenie dolegliwości wywołuje każda zmiana pozycji ciała – wstawanie, siadanie lub kładzenie się do łóżka.

Zmiany miejscowe. Skurcz mięśni grzbietu jest stałym objawem bólów krzyża, jest on różnie widoczny i wyczuwalny, często jest on bardziej zaznaczony po jednej stronie. Lordoza lędźwiowa ulega znacznemu spłaszczeniu. Jest to objaw stały i zawsze dobrze stwierdzalny.

W II i III okresie choroby stwierdza się niekiedy okresową skoliozę lędźwiową z powodu rozciągnięcia korzenia przez przemieszczenie ku tyłowi jądra miażdżystego*. Skolioza może być skierowana w dowolną stronę w zależności od tego, czy korzeń jest drażniony od strony wewnętrznej, czy zewnętrznej. W niektórych przypadkach skolioza jest zmienna – nagle może przejść z jednej strony na drugą. Objaw ten prawie zawsze związany jest z „przeskoczeniem” korzenia nad przepuklinę jądra. Skolioza ma różną wielkość, jeśli jest niewielka, daje się wykryć dopiero w pozycji skłonu do przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *