Podniecenie seksualne

Ażebyś bodźce zmysłowe lub jakiekolwiek inne mogły być odczuwane jako bodźce seksualne, muszą istnieć nie uszkodzone mechanizmy popędu seksualnego. Mechanizmy te warunkują „przemianę” bodźców zmysłowych i wyobrażeniowych w bodźce“ seksualne wzbudzające stan podniecenia seksualnego.

Dawniej sądzono, że do wytworzenia się impulsu seksualnego przyczyniało się istnienie trzech rodzajów bodźców: wyobrażeniowych, zmysłowych (mechanicznego dotykania narządów płciowych) oraz „przepełnienia gruczołów płciowych”. Konieczność wystąpienia dwóch pierwszych nie ulegają żadnej wątpliwości, natomiast trzeciego jest niepewna. Pewien związek między tym czynnikiem a pobudzeniem seksualnym istnieje jednak w tym sensie, że nagromadzenie wydzieliny w gruczołach płciowych, na przykład nasienia, jest potrzebne do tego, aby dwa pierwsze rodzaje bodźców mogły wywołać podniecenie seksualne. W rzeczywistości nie wiadomo, czy tę specyficzną rolę odgrywa nasienie czy jakiś inny czynnik – jeszcze nie znany, który pochodzi z narządów płciowych i umożliwia powstawanie podniecenia seksualnego.

„Napięcie” w okolicy narządów płciowych, powstające w okresie abstynencji seksualnej, nie jest zależne tylko od nagromadzenia nasię- nia w jądrach, bo one go produkują, lecz nie magazynują. Być może, źródłem „napięcia” jest nagromadzenie wydzieliny w jednym z gruczołów dodatkowych (w gruczole krokowym, Cowpera, pęcherzykach nasiennych). Przemawia za tym fakt, że kastraci, którzy w ogóle nie mają jąder, odczuwają również „napięcie” w okolicy narządów płciowych w miarę przedłużania się abstynencji płciowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *