Patologiczne krwawienia i sposób ich leczenia

Spośród spraw chorobowych leczonych promieniami X wymienić trzeba przede wszystkim patologiczne krwawienia. Do leczenia tą metodą nadają się wszystkie przypadki krwawień z części rodnych, na które spodziewamy się wpłynąć przez uregulowanie czynności jajników. Należą tu przede wszystkim krwawienia miesięczne w okresie pokwitania i przekwitania, będące następstwem zaburzeń hormonalnych, oraz krwawienia towarzyszące rozwijającym się w macicy mięśniakom.

W dawkowaniu promieni X rozróżniamy trzy rodzaje napromieniania: napromienianie drażniące, wytrzebienie czasowe i wytrzebienie stałe. Jeśli chodzi o skuteczność biologiczną, to działanie dwóch pierwszych rodzajów jest mimo dokładnego ich oznaczania w praktyce niezbyt pewne ze względu na wyżej wspomniane osobnicze różnice chorych, poddanych rentgenoterapii.

Dawka skórna twardego napromieniania (200 kV 1 Cu filtru) wynosi, według Kiistnera, 700-750 r. Dawka powodująca stale wytrzebienie wynosi według Wint za, Friedricha i Kroeniga 34% dawki skórnej.

Powoduje ona wytrzebienie stałe zwykle w 3-5 tygodni po napromienieniu, wskutek czego może wystąpić jeszcze jedna miesiączka. Jeśli po zastosowaniu dawki kastracyjnej krwawienie utrzymuje się nadal, powodem tego bywa zazwyczaj albo błędne oznaczenie dawki (która była za mała), albo zmiany anatomiczne w częściach rodnych (nowotwory?).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *