Osoby uczulone na ukąszenie owadów

Niemowlęciu zagrożonemu alergią nie należy dawać krowiego mleka i jego przetworów co najmniej przez sześć miesięcy, a jajek przez pierwsze dwa lata. I możliwie jak najpóźniej zacząć podawać soki z owoców cytrusowych i pokarmy stałe (zwłaszcza ryby słodkowodne). Niepalenie podczas ciąży powinno być oczywiste, ale i po urodzeniu dziecka ma istotne znaczenie. Dzieci palących rodziców często cierpią na schorzenia układu oddechowego. Dziecko z rodziny alergików raczej nie powinno nosić wełnianej odzieży i nie sypiać na poduszce z pierza. Wreszcie, żeby je należycie chronić, w domu czy mieszkaniu nie może być kurzu (będącego siedliskiem roztoczy), nie mówiąc o pleśni.

Osoby uczulone na ukąszenie owadów mogą zostać skutecznie ’’odczulone” przez poddanie się serii zastrzyków. Chodzi o prawdziwych alergików, których reakcja jest bardzo silna i może nawet zakończyć się śmiercią. Zaczerwienienie w miejscu użądlenia, ból czy obrzęk to objawy normalne u każdego. Jeśli jednak po użądleniu ktoś miał trudności z oddychaniem, drastycznie spadło mu ciśnienie krwi i był ratowany adrenaliną, nie może czekać z założonymi rękami na następne użądlenie. Musi przejść leczenie odczulające.

Ryzyko samego ukąszenia można zaś zmniejszyć nosząc odpowiednie ubranie i unikając jasnych kolorów. Lepiej też nie używać silnych perfum ani płynów po goleniu. Ich zapach zwabia owady, szczególnie pod koniec lata i wczesną jesienią, kiedy pszczoły i osy stają się bardziej agresywne. Terapię odczuleniową stosuj e się obecnie z powodzeniem nie tylko w alergii na ukąszenia owadów, ale także w katarze siennym. U 80% pacjentów łagodzi objawy, a u 33% likwiduje problem. Powinny się na nią zdecydować osoby, u których reakcja uczuleniowa na ukąszenie jest tak ostra, że może zagrażać życiu, zwłaszcza gdy ryzyko ukąszenia stale im towarzyszy. Również w ciężkich postaciach kataru siennego – gdy na co dzień utrudnia życie – warto spróbować tej kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *