Leczenie ustalonego tyłozgięcia macicy

Leczenie ustalonego tyłozgięcia macicy polega przede wszystkim na leczeniu zrostowego zapalenia omacicza. Jest ono w zasadzie niepotrzebne u kobiet starszych, po przekwitaniu, gdyż wówczas znikają bóle, których chora mogła doznawać, jak długo utrzymywały się miesiączki. Niepotrzebne jest także na ogół u kobiet w okresie dojrzałości płciowej, jeśli tego rodzaju przemieszczenie macicy nie daje żadnych objawów, chyba że chodzi o kobiety niepłodne, które pragną mieć dzieci, gdyż ustalone tyłozgięcie może być uważane za przyczynę niepłodności.

Leczenie polega na dążeniu do przywrócenia narządom rodnym ruchomości, co często jest bardzo trudne. Usunięcie zrostów, które ustalają, a nawet unieruchamiają macicę, jest możliwe bowiem ściśle biorąc tylko drogą operacyjną, a i po otwarciu jamy brzusznej jest to w wielu przypadkach rzeczą nie tylko niemożliwą, lecz nawet niebezpieczną (jeśli proces zapalny jeszcze się toczy). Przerywanie zrostów sposobem bezkrwawym, za pomocą palców wprowadzonych do tylnego sklepienia dawno już zostało zarzucone ze względu na brutalność tego rodzaju zabiegów oraz ich niebezpieczeństwo.

Sposoby bezkrwawe, do dzisiaj stosowane, mają na celu powolne rozciągnięcie zrostów w obrębie jamy Douglasa. Wymagają one dużej cierpliwości zarówno ze strony pacjentki, jak lekarza. Rzadko kiedy doprowadzają one do pożądanego wyniku, który by umożliwia! ręczne odprowadzenie macicy i założenie krążka. Zwykle jednak powodują ustąpienie dolegliwości towarzyszących ustalonemu tyłozgięciu macicy i wpływają przez to dodatnio na samopoczucie chorej. Nie jest to wprawdzie trwałe wyleczenie, ale wyraźna poprawa podmiotowa, która może się utrzymywać nawet przez całe lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *