Kleszcz tajgowy – dalszy opis
Występowanie. Spotykany w strefie klimatu umiarkowanego, w pasie ciągnącym się od Anglii, Francji, Hiszpanii na zachodzie do górnego dorzecza Jeniseju na wschodzie. W Polsce jego stanowiska mieszczą się na terenach północno-wschodnich.
Budowa i rozwój. Ciemnobrązowa tarcza grzbietowa z białym niejednolicie in-tensywnym rysunkiem i piętnami czerwonawobrązowymi na bokach tarczy para płaskich oczu. Głaszczki krótkie, szerokie. Na drugim członie znajduje się ostry, zę- bowaty wyrostek skierowany ku tyłowi drugi człon głaszczka od strony grzbietowej grubszy od trzeciego. Biodra pierwszej pary nóg rozdwojone kolce tylne masywne. Bruzda analna otacza otwór odbytowy od tyłu. W tylnej części idiosomy są wcięcia dzielące obrzeże na 11 płatów tworzących girlandę (feston).
U samicy tarcza grzbietowa wielokątna. Perytremy owalne, z wyrostkiem po stronie grzbietowej. Otwór płciowy w kształcie litery U. Długość ciała głodnej samicy 5 mm, nakarmionej – ok. 16 mm. Ciało samca długości ok. 5 mm i szerokości
– 2,5 mm, owalne, zwężające się ku przodowi, od strony grzbietowej całe pokryte tarczą z białym rysunkiem. Perytremy bardziej wydłużone niż u samicy. Otwór płciowy – zarysowany poprzecznie – prosty. Biodra pierwszej, drugiej i trzeciej pary nóg jak u samicy, z wyrostkami dłuższymi i zaostrzonymi biodra czwartej pary są większe niż u samicy, silnie wydłużone do tyłu.
Rozwój podobny do rozwoju innych Ixodidae – łącznie z jajem istnieją 4 stadia rozwojowe.
Dodaj komentarz