Kiedy zaczynamy karmić wcześniaka?

Wcześniaka zaczynamy karmić w drugiej dobie. Podajemy 7 razy na dobę (co 3 godziny z 6 godzinną przerwą nocną) po 5—8 ml pokarmu ściąganego (3-0 ml/kg wagi/dobę pokarmu kobiecego) oraz 7 razy na dobę 5—8 ml glikozy 5% (4-0 ml/kg wagi/dobę). Powoli zwiększamy co dzień lub co drugi dzień ilość pokarmu, tak że około 1-0 dnia dochodzimy do 12-0 kal/lcg wagi/dobę w 15-0 ml płynu/kg wagi/dobę. Zaczynamy od pokarmu kobiecego nieskoncentrowanego, po kilku dniach zmieniamy na pokarm skoncentrowany.

Przed karmieniem wcześniaka należy sprawdzić stan jamy ustnej. O ile brak odruchów ssania i połykania, należy podawać płyny i pożywienie miękkim cewnikiem 5 razy dziennie, dopóki wcześniak nie zacznie ssać cewnika. Jeżeli nie ssie, lecz umie połykać, zaczynamy karmić go pipetą, później łyżeczką. Niezależnie od sposobu podawania pożywienia główkę dziecka i ramiona należy przed karmieniem ułożyć wyżej, a po karmieniu ułożyć je na boku. Do piersi przystawiamy wcześniaka z wagą około 2-0-0-0 g, i to dopiero po kilku dniach życia. Ssanie piersi matki może być zbyt dużym wysiłkiem dla mniejszego wcześniaka. Przystawiamy najpierw raz dziennie, a na pozostałe posiłki podajemy pokarm ściągany, później 2 razy dziennie itd. W przygotowaniu posiłków wcześniaka obowiązuje zachowanie bardzo ścisłej jałowości.

Zapotrzebowanie witaminowe wcześniaka jest duże. Od końca 1 tygodnia życia podajemy dziennie 5—16-0-0-0 j. witaminy A, -0,4 mg tiaminy,

–0, 6 mg ryboflawiny, 4 mg amidu kwasu nikotynowego, najlepiej w postaci kompleksu witaminy B, 25—5-0 mg witaminy C, 2-0-0-0—4-0-0-0 j. witaminy D lub dawki uderzeniowe 3-0-0-0-0-0 j. co miesiąc (u mniejszych wcześniaków domięśniowo). Najlepiej podawać witaminę D łącznie z witaminą A, i to w alkoholowym roztworze. Od końca 4 tygodnia podajemy sok owocowy w powoli wzrastających ilościach. Natychmiast po urodzeniu należy podać 1 mg witaminy K przez 2—3 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *