Definicja wcześniactwa

Stwierdza się u nich zaburzenia równowagi elektrolitowej, hiperbilirubinemię, zespół zaburzeń oddechowych itp. zaburzenia charakterystyczne dla noworodków bardzo niedojrzałych. Poziom glikozy we krwi tych noworodków odzwierciedla poziom we krwi matki, obniża się po urodzeniu u tych noworodków szybciej niż u zdrowych, po czym wraca do normy. Noworodki te mają bardzo charakterystyczny wygląd. Są duże, nalane, twarz ich jest pełna, księży- cowata, jak w zespole Cushinga. Należy postępować z nimi jak z wcześniakami. Nie zaleca się podawania insuliny. Staranna regulacja poziomu glikozy we krwi ciężarnej z cukrzycą jest najlepszym sposobem zapobieżenia śmierci płodu lub noworodka.

Definicja wcześniactwa. Wcześniakiem (ryc. 33) nazywamy noworodka ważącego 25-0-0 g lub mniej, niezależnie od długości trwania ciąży. W położnictwie uważa się .za wcześniaka noworodka urodzonego między 28—37 tygodniem ciąży, jednak określenie długości trwania ciąży jest często trudne. Obiektywnym kryterium wcześniactwa jest waga noworodka. Dalsze obiektywne kryteria wcześniactwa — to długość ciała

– 47 cm lub mniej, obwód głowy 33 cm lub mniej, przy czym obwód głowy jest u wcześniaków większy od obwodu klatki piersiowej o 3 cm lub więcej. Wśród noworodków o wadze 25-0-0 g i mniej mogą znaleźć się noworodki donoszone, z dystrofią wewnątrzmaciczną. Zaliczenie ich do wcześniaków jest jednak słuszne, gdyż potrzebują one tak samo specjalnej opieki jak noworodki z ciąży nie donoszonej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *