Cykl miesiączkowy dzielimy na dwie fazy

Wzrost endometrium odbywa się pod wpływem estrogenów, następnie mamy fazę estrogenno-progesteronową i wreszcie wybitne zmniejszenie produkcji obu tych hormonów powoduje krwawienie miesiączkowe. Estrogeny prowadzą przede wszystkim do regeneracji części czyn nościowej endometrium. W drugiej fazie, wraz z produkowanym przez zluteinizowane komórki ziarniste progesteronem, doprowadzają endometrium do stadium przedciążowego. Krwawienie miesiączkowe u kobiet kontrolowane jest również przez ośrodkowy układ nerwowy, a także przez obwodowy układ nerwowy.

Cykl miesiączkowy dzielimy na dwie fazy – przedowulacyjną i po- owulacyjną. Pierwsza z nich wiąże się z rozwojem i dojrzewaniem pęcherzyków Graafa, zakończonym owulacją, natomiast druga faza charakteryzuje się powstawaniem i rozwojem najbardziej charakterystycznego zjawiska drugiej fazy cyklu, a mianowicie ciałka żółtego. Dlatego często określa się pierwszą fazę cyklu jako folikularną, a drugą jako lu- tealną. Jakkolwiek najistotniejszym momentem przemian cyklicznych w organizmie dojrzalej kobiety, i to wielostronnie zabezpieczonym, jest owulacja, to dla obiektywnej obserwacji jest on najmniej dostępny, dlatego wiele cyklicznych przemian w organizmie kobiety odnosi się właśnie do cyklu miesiączkowego pierwszy dzień miesiączki określa zarazem pierwszy dzień cyklu miesiączkowego.

Krwawienie maciczne może się pojawiać jako miesiączka rzekoma na przykład u noworodków, u których krwawienie z narządu rodnego spowodowane jest gwałtownym spadkiem poziomu sterydów, pochodzących z ustroju matki i łożyska, a więc nie będących wynikiem owulacji.

Przed okresem pokwitania nie ma dostatecznej produkcji hormonów i zmienności w ich wydzielaniu, aby mogło to być wystarczające do wyzwolenia przemian w śluzówce macicy. Fizjologiczny brak miesiączkowania stwierdza się w czasie ciąży oraz laktacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *