CIĄŻA. PORÓD I POŁÓG – ROZWINIĘCIE

O ile rozpoznanie w przypadkach niewielkich guzów jajnikowych nie przedstawia trudności, o tyle w ciąży powikłanej torbielami większych rozmiarów powstać mogą pewne wątpliwości, zwłaszcza jeśli macica urosła już do wielkości samego guza. W tych przypadkach macica i torbiel jajnikowa leżą obok siebie i tylko dokładne badanie ginekologiczne wykaże, że mamy do czynienia z dwoma odrębnymi tworami.

Obwód brzucha jest wówczas większy, niżby to można wnosić z terminu ostatniej miesiączki, a między guzem i macicą zaznacza się czasami przebiegająca skośnie bruzda, która odpowiada granicy między nimi. Jeśli macica jest większa niż guz jajnikowy, rozpoznanie jest- znacznie trudniejsze, gdyż kontury obu tworów zacierają się. Duże trudności może również nastręczać odróżnienie torbieli jajnikowej od podsurowiczego mięśniaka macicy, gdyż ten ostatni rozmięka często w czasie ciąży i upodabnia się wówczas do torbieli.'

Ciąża nie wpływa na szybszy wzrost guzów jajnikowych, ale staje się w wielu razach powodem towarzyszących im powikłań. I tak uderzająco często – zwłaszcza w przypadkach niewielkich torbieli – zdarza się w ciąży skręt ich szypuly. Powikłanie to w ciąży jest szczególnie niebezpieczne, gdyż guz – skręcony i narażony na ucisk ze strony rosnącej macicy – o wiele łatwiej ulega obumarciu, zropieniu i pęknięciu. Odnosi się to również do połogu, gdyż i w tym okresie skręt szypuly guza wraz z jego groźnymi następstwami nie należy do rzadkości. Rzecz prosta, że zakażenie połogowe sprzyja wtargnięciu bakterii chorobotwórczych do wnętrza guza jajnikowego i może stać się przyczyną jego zropienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *