Chromanie z niedokrwienia
Występowanie dolegliwości w tych przypadkach całkowicie zależy od rodzaju i zakresu pracy mięśni nóg, a więc może też wystąpić w pozycji leżącej (np. praca na ergometrze) dolegliwości nie są związane z lordozą lędźwiową.
Tak zwany czas chromania ustalił Evans przy pracy na ergometrze, w zależności od rodzaju wdychanego powietrza (powietrze, czysty tlen, mieszanina azotu i 12% tlenu).
Z chromaniem neurogennym najłatwiej pomylić niedrożność tętnicy biodrowej. Według De Bakeya chorzy z niedrożnością skarżą się na bóle okolicy bioder i krzyża (zespół opisany przez Leriche’a występuje rzadko). W przeciwieństwie do zmian zarostowych w tętnicach obwodowych, które szybko objawiają się zmianami skóry kończyn dolnych oraz brakiem tętna, niedrożność tętnic biodrowych rzadko daje objawy.
Zaawansowana choroba naczyń może wywoływać nieprzyjemne zaburzenia czucia w stopach, a niekiedy też zaniki mięśniowe i hipotonię.
Pomimo wielu wspólnych objawów istnieją symptomy umożliwiające różnicowanie, a mianowicie jeśli u chorego stojącego spokojnie pojawia się chromanie, to z pewnością mamy do czynienia z chromaniem typu posturalnego z powodu zmian w obrębie ogona końskiego.
Ból w przebiegu niedokrwienia tętniczego jest ograniczony do skurczonych mięśni palców, podczas gdy w zespole ogona końskiego występuje w obrębie lędźwiowych i krzyżowych dermatomów.
Dodaj komentarz