Chinina i Primachina

Chininę stosujemy doustnie lub doodbytniczo jako siarczan lub chlorowodorek (Chininum sulfuricum, Chininum hydrochloricum) w następujących dawkach: u niemowląt po -0,-01—-0,-015 na każdy miesiąc życia, starszym dzieciom po -0,1 g na każdy rok życia w 3—5 dawkach na dobę. Leczenie takie stosujemy około 7 dni, po czym dawkę dzienną zmniejszoną trzykrotnie podajemy jednorazowo przez 6—8 tygodni.

Atebrynę (tabletki po -0,1) stosuje się w dawkach około 3—5 razy mniejszych niż chinina. Leczenie atebryną prowadzi się przez 7 dni, a następnie po przerwie 7-dniowej stosuje się dawki 2 lub 3 razy mniejsze, także z przerwami.

Primachina z racji swego działania na postacie tkankowe bywa stosowana zwykle po leczeniu chininą lub atebryną. Dawka wynosi 1/4—1/2 tabletki -0,-015 na dobę. Nie należy podawać równocześnie atebryny i sulfonamidów.

Ponieważ wymienione leki są równocześnie toksyczne, chętniej stosuje się obecnie w leczeniu, a izwłaszcza w zapobieganiu, preparaty mniej toksyczne, jak paludrin (ok. 4 mg na kg wagi na dobę), nivaquine (ok. 6 mg na kg wagi na dobę), daraprim (-0,5—1 mg na kg wagi na dobę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *