Cewka moczowa

Cewka moczowa (urethra) jest to przewód umożliwiający wydalanie moczu z pęcherza moczowego. Rozpoczyna się na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym, które u mężczyzny znajduje się na wierzchołku żołędzi, a u kobiety poniżej łechtaczki.

U mężczyzn cewka moczowa jest przewodem wspólnym dla moczu i nasienia. Posiada około 15 – 24 cm długości i składa się z trzech części: 1) części sterczowej, która przechodzi przez gruczoł krokowy 2) części błoniastej 3) części gąbczastej, która przechodzi przez prawie całe ciało gąbczaste prącia i kończy się ujściem zewnętrznym.

U kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza długość jej wynosi 3-5 cm.W części cewki moczowej otoczonej przez gruczoł krokowy (część sterczowa) znajduje się wzniesienie błony śluzowej zwane wzgórkiem nasiennym. Na wzgórku nasiennym uchodzą do cewki moczowej przewody wytryskowe obu nasieniowodów.

W czasie silnego lub długotrwałego podniecenia seksualnego z ujścia zewnętrznego cewki moczowej wydostaje się kilka kropel śluzowatej wydzieliny przedejakulacyjnej (destiilatio). Wypływanie z cewki moczowej nieznacznej ilości nasienia (nasieniotok fizjologiczny) może też mieć miejsce przy oddawaniu stolca, zwłaszcza przy zaparciach. Szczególnie często spotyka się go u młodych mężczyzn odznaczających się dużą pobudliwością seksualną.

Pobudzanie cewki moczowej z zewnątrz lub poprzez drażniące substancje zawarte w moczu może doprowadzać do podniecenia seksualnego oraz erekcji prącia.

W fazie podniecenia seksualnego cewka moczowa wydłuża się odpowiednio do stopnia erekcji prącia. Ujście zewnętrzne cewki nieznacznie- się rozszerza, po czym wraca do stanu pierwotnego po ejakulacji. Średnica cewki moczowej powiększa się, zwłaszcza przy swej podstawie, to znaczy w sąsiedztwie opuszki ciała gąbczastego. W fazie plateau średnica cewki zwiększa się trzykrotnie, a tuż przed orgazmem rozszerzanie to obejmuje dość rozległy odcinek cewki (równocześnie ulega powiększeniu opuszka ciała gąbczastego). W fazie ejakulacji skurcz cewki następuje synchronicznie ze skurczami prącia. W fazie odprężenia zmniejsza się najpierw średnica cewki moczowej, po czym wolniej (odpowiednio do tempa ustępowania erekcji prącia) zmniejsza się jej wydłużenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *