Badanie w uśpieniu

Naciek nowotworowy w otoczeniu samego owrzodzenia sprawia, że tkanki zatracają swoją elastyczność, stają się kruche i łatwo łamliwe, wskutek czego łatwo ulegają skaleczeniu i krwawią.

Rozpoznanie mięsaka macicy lub szyjki macicznej ułatwiają również w dużym stopniu oględziny części pochwowej we wzierniku. Mięsak szyjki, w odróżnieniu od raka, ma postać guza barwy białawej, przypominającego winne grono, który rozwija się bardzo szybko i zstępuje do pochwy. Wszelkie wątpliwości rozprasza badanie mikroskopowe pobranego z takiego guza wycinka.

Badanie w uśpieniu. Jeżeli dokładne zbadanie wewnętrzne jest niemożliwością albo ze względu na wielką wrażliwość chorej i napinanie przez nią powłok brzusznych, albo też ze względu na trudne do oznaczenia szczegóły anatomiczne w zakresie miednicy małej (np. w razie obecności dużych guzów w jamie otrzewnowej, wolnego płynu w większej ilości lub nawet szczególnie grubej ściany brzusznej), wskazane jest badanie w uśpieniu eterowym lub ewipanowym. Chorą należy ułożyć na stole z rozchylonymi udami i pozostawić pod opieką doświadczonej osoby, której zadaniem byłoby dopilnowanie, aby nie wykonywała niepotrzebnych ruchów. Narkoza musi być głęboka. Jedynie zupełny brak napięcia powłok brzusznych badanej i zupełny brak reakcji na wprowadzanie palców do pochwy lub odbytnicy umożliwia stwierdzenie takich szczegółów anatomo-patolo- gicznych w otoczeniu macicy i w samych narządach rodnych, których istnienie może mieć znaczenie praktyczne. Przed rozpoczęciem narkozy należy się upewnić, czy są i gdzie się znajdują części szczególnie bolesne i przy obmacywaniu tych części postępować z całą ostrożnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *